Szkolenia i kursy mogą mieć różną tematykę i nie bardzo trudno jest to zaobserwować. Wystarczy przyjrzeć się ofercie ośrodków, które organizowaniem szkoleń i kursów się trudnią.

W większości przypadków w ichniejszym ofercie są kursy językowe dla różnorakich stopni zaawansowania. Nie brakuje kursów obsługi komputera czy wybranych kodów komputerowych. W wielu ośrodkach organizuje się kursy, których priorytetowym tematem jest język kodowania programowego Scala. Na tego rodzaju szkolenia zapisują się osoby, które interesuje programowanie i wszystko to, co się z nim wiąże.
W spisie produktów/usług ośrodków szkoleniowych nie brakuje i szkoleń o mniej złożonej tematyce. Popularne są szkolenia florystyczne, czy kurs fryzjerski. Na nie zapisują się osoby, które danymi sprawami zajmują się na co dzień. O ile bez wątpienia nie są to kursy dla rozpoczynających. Nie każdego ponieważ musi interesować oprogramowanie Docker. W dużej liczbie przypadków ludzie szkolą się w językach. Uczą się sami dla siebie albo dlatego, że znajomość języka przydaje im się w pracy. Nie za każdym razem na kursach językowych ludzie uczą się tego języka, którego uczyli się w szkole. Kursy językowe, identycznie jak kurs C# Gdańsk organizuje się dla grup o różnym wtajemniczeniu. Wiele grup zaczyna od poziomu podstawowego. Dopiero opanowanie wiadomości na tym poziomie umożliwia im pójść dalej. Tak jest w przypadku edukacji z każdej dziedziny. Nie można wszak nauczyć kogoś księgowania, jeżeli osoba ta nie będzie znała podstaw. To i niemożliwe, i trudne. Szkolenia i kursy prowadzone są przez osoby, które posiadają praktykę w przekazywaniu edukacji.

Źródło: scala.